Kto potrzebuje psychoterapii?

Czym jest psychoterapia?

Czy kiedykolwiek czuliście się zbyt bezradni, aby sobie poradzić ze swoimi problemami? Jeśli tak, to musimy wiedzieć, że nie jesteśmy z tym sami. Okazuje się, że w naszym kraju na psychiczne zaburzenia choruje aż osiem milionów dorosłych osób w wieku od 18 lat do 64 lat. Gdyby włączyć tutaj dzieci, młodzież, jak i także osoby powyżej 64 lat, to liczba pacjentów wzrosnąć by mogła o kolejne już cztery miliony. Niektórzy potrzebują samej pomocy w radzeniu sobie z jakąś poważną chorobą, zaprzestaniem palenia czy też utratą wagi. Jeszcze inni mają kłopot z radzeniem sobie z kłopotami w związku , śmiercią bliskiej osoby utratą pracy, stresem lub nadużywaniem psychoaktywnych substancji.

Czy powinniśmy skorzystać z psychoterapii?

Pamiętajmy, że psychoterapia Sopot to żaden powód do wstydu. Wciąż ze względu na stereotypy ogólne o psychoterapii wiele osób nawet jej nie próbuje się podjąć. Jest to naprawdę spory błąd. Dlaczego jest to błąd? Jest to, ponieważ tak naprawdę psychoterapia Sopot może pomóc oraz także znacząco poprawić jakość życia. Na psychoterapię najczęściej się decydują osoby, które cierpią na depresję, złość lub też lęk przez długi okres czasu.

Inni oczekują z kolei pomocy przy przewlekłych chorobach, które zakłócają ich fizyczne oraz emocjonalne samopoczucie. Jeszcze inni tak naprawdę mogą mieć problemy krótkoterminowe oraz potrzebują porady.

Czy można wymienić jakieś objawy, które nam wskażą na potrzebę terapii? Jak najbardziej tak jest to na przykład pewnego rodzaju poczucie przytłoczenia poczuciem długotrwałym bezradności oraz smutki. Dobrą sytuacją są także problemy, które nie znikają pomimo pomocy i wysiłków przyjaciół oraz rodziny. Gdy nadmiernie się zamartwiamy czy też trudno się skupiamy na swoich zadaniach w pracy czy też na codziennych obowiązkach, to psychoterapia jest dla nas dobrym wyborem.

Nie zapominajmy również o takich ważnych aspektach jak: oczekiwanie najgorszego, szkodzenie innym lub sobie, uczucie bycia raczej ciągłego na krawędzi, zażywanie narkotyków, picie za dużej ilości alkoholu czy też agresja.

Nie powinniśmy się wstydzić pójść do psychiatry czy też psychologa. Nie jest to żaden powód do wstydu. Powinniśmy jak najbardziej mieć to na uwadze. W innym wypadku możemy doprowadzić do sytuacji, w której nie będzie za ciekawie. Może nam się zawalić całe życie i możemy wpaść w poważne problemy zdrowotne. Nie wolno do tego w żadnym wypadku doprowadzić. Zapamiętajmy sobie to doskonale.